khabargozarisaba.ir
پنجشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۷ - 2019 February 21
کد خبر: ۱۴۲۶۰
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۶
در گفتگو با صبا عنوان شد
حمیدرضا حافظی گفت:مؤلف کتاب «زیبایی شناسی تصویر در سینما و تلویزیون» هستم که امسال در نمایشگاه کتاب رونمایی خواهد شد.

حمیدرضا حافظی کارگردان و مدرس سینما و تلویزیون در گفتگو با خبرنگار صبا اظهار داشت:این کتاب دو ناشر دارد که مرکز پژوهش های صدا و سیما و اداره کل آموزش سازمان صدا و سیما ناشران کتاب «زیبایی شناسی تصویر در سینما و تلویزیون» هستند.

کارگردان فیلم «ماهرخ» اظهار داشت:برای اولین بار است که کتابی به این صورت به طور جدی به مقوله زیبایی شناسی تصویر پرداخته و پیش از این، مبحث مورد نظر این کتاب به صورت پراکنده در کتاب های مختلف و یا در حد ترجمه بوده و بسیاری از کتاب ها بیشتر به عکس ها و نقاشی ها پرداخته اند و در کنار این دو، به طور مختصر به تصاویری صرفاً سینمایی نیز پرداخته شده است. با این اوصاف این کتاب را می توان در نوع خود منحصر به فرد دانست.

وی افزود: این کتاب 23 مبحث دارد که هر مبحث دارای دو بخش تئوری و تحلیلی است. بخش تئوری برگرفته از 130 کتاب معتبر سینمایی و تلویزیونی است که در آن به ادراک بصری پرداخته شده است. بخش دیگر این کتاب تحلیلی است که حاصل تجربیات من بوده که این تجربیات را طی کارگاه های نما به نما و کلاس های تدریسم به دست آورده ام.

این کارگردان در ادامه خاطرنشان کرد: بیش از 500 تصویر از میان فیلم های سینمایی تاریخ سینما و سریال های روز جهان در این کتاب انتخاب شده اند که ما در آن به تجزیه و تحلیل پرداخته ایم و موضوعات بر اساس تصاویر طبقه بندی شده اند.

حافظی در پایان افزود: علاقه مندان به این کتاب می توانند آن را از غرفه مرکز پژوهش های صدا و سیما در نمایشگاه بین المللی کتاب خریداری کنند.

حمیدرضا حافظی فیلمنامه نویس فیلم سینمایی «مهریه بی بی» بوده و ساخت چند فیلم داستانی را نیز در کارنامه خود دارد. او یکی از قدیمی ترین مدرسین دانشگاه صدا و سیما است و بیش از 60 کارگاه آموزشی در سراسر کشور برگزار کرده است.

انتهای پیام/

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: